У Барі започаткували нове свято «День артиста»

“Не треба судити, і лізти не треба
До нього у душу, на кухню, під плед.
Для цього він має сумління і небо!
Хай Бог тільки судить. Він також – поет!..”

«Я знаю, яке свято ми проведемо наступним! – повідомила Ірина Сергіївна, гойдаючи візочок з тримісячною донечкою. – Це буде концерт-подяка для усіх артистів та людей, які підтримували нас у проведенні заходів. І назвемо його «День артиста». Ось так усе і почалося.

А й справді. Є День учителя, День юриста, День працівника охорони здоров’я, День пожежника та купи інших важливих та благородних професій. А артист? Невже цей палкий трудівник сцени, який покликаний сіяти у людських душах зернинки любові до мистецтва та почуття прекрасного, не заслуговує свого персонального свята?! «Але ж є День музики, День театру, День хореографа», – слушно зауважите ви. І будете праві. Частково. Адже людям, котрим знайоме тремтливе хвилювання перед виходом на сцену, хто проводить часу на репетиціях більше, аніж у себе вдома, хто хоч раз був посвячений у таїнство, що відбувається за концертними кулісами, хто знає, що таке вчити текст за 10 хвилин до заходу або дописувати сценарій, вже крокуючи на сцену, – їм усім хочеться хоч один день у році зібратися разом та спільно розділити святкову радість. І щоб цього дня не артисти робили знову концерт для когось, а хоч раз хтось – для самих артистів. І ми вирішили дати артистам таку можливість.

Закипіла робота: проаналізувати сценарії заходів, провести складні математичні підрахунки, усе з однією метою – аби нікого не забути із тих, хто розділяв з нами як радощі свята, так і важкий процес підготовки до нього. Аж ось сценарій складений, концертні номери відібрані, гості запрошені. Вечір 22 грудня, передостання п’ятниця року, актова зала Барського гуманітарно-педагогічного коледжу ім. М. Грушевського. Публіка особлива, адже артисти не лише на сцені, а й у глядацькій залі. Компанію їм складають керівники та викладачі навчальних закладів, культурна еліта Бара. Присутнє також керівництво міста та району.

Пару дорослим ведучим склали Тарас Суконник та Наталія Сенчуковська, відомі читачам участю у цьогорічних Днях міста Бара. Ну і, звичайно, родзинкою заходу став неперевершений ведучий, актор-театрал Сергій Бурий, який перекочував зі сцени до глядацької зали спеціально, аби випитати у артистів найпотаємніші секрети сценічного закулісся.

Програма концерту була насиченою та різнобарвною, адже на сцені були представлені як номери, котрі барчани уже бачили на загальноміських святах, так і родзинки, що лунали у концертному залі вперше. А із гарячими вітаннями та піснею «Щиро бажаю» розпочали захід Анастасія Кутняк та Олександр Подуфалов.

Першим концертним блоком стали фольклорні колективи, адже без пісні уже сотні років неможливо уявити нашого рідного краю. Після виступу фольклорного колективу «Джерельце» Барської дитячої музичної школи подяки Барського міського голови отримали: зразковий народний аматорський фольклорно-етнографічний ансамбль Антонівського сільського клубу (керівник Людмила Шевчук), аматорський фольклорний колектив «Джерельце» (керівник Лілія Кібітлевська, керівник капели Оксана Подуфалова), народний аматорський фольклорний колектив «Чарівниця» Мигалівецького сільського будинку культури (керівник Світлана Ручинська).

Неперевершений виступ клірика Успенського кафедрального собору м. Бара протоієрея Ростислава Рябого розпочав вокальний блок. Адже будь-який концерт без пісні – це нонсенс. І у нашому місті вокальний жанр особливо популярний. Отож, подяки за співпрацю та любов до сцени отримали солов’ї та соловейки нашого міста: Алла Мельник, В’ячеслав Крупський, Василь Васюта, Юлія Лозінська, Олена Левицька, Анастасія Галецька, Любов Сірож, Анжела Франчук, Анастасія Вергелес, Леонід Нестерук, Інна Федорчук, Леся Лоян, Олександр Козяровський, Олександр Подуфалов, Микола Шаравара, Лариса Холостих, Володимир Редванський, клубне об’єднання ветеранів «Барська берегиня» (керівник Ніна Старкова), зразковий аматорський польський хор «Молоде листя» (керівник Людмила Халабуда), Оксана Балабак, народний аматорський вокальний ансамбль «Елегія» (керівник Лариса Шаповалова), Інна Єрьоміна, ансамбль «Жіночі примхи» (с.Шпирки), клуб ветеранів «Надвечір’я» (керівник Регіна Трасковська), ансамбль «Войнашівські пави» (с. Войнашівка), Павло та Юлія Залевські, протоієрей Ростислав Рябий, Єгор Ворнік, Євгена Кузнєцова-Рибак та її донька Надійка.

Чудовий настрій публіці подарувала пісня «Святкова» у виконанні Анжели Франчук, яка стала справжнім відкриттям цьогорічних Днів міста. А наступний блок, хореографічний, розпочав пристрасний «Пасодобль» у виконанні Андрія Залевського та Ярослави Васьковець, солістів зразкового аматорського ансамблю естрадного танцю «Глорія Данс» (керівники Людмила Коваль та Олег Дуднік) та продовжили хореографічною картинкою «Калина» Владислав Осіпов та Каріна Школьнік, солісти зразкового аматорського танцювального колективу «Денс-Стиль» (керівники Любов Назарова та Наталія Антонюк).

Що ж до хореографії – то тут зайвих слів не потрібно. Оскільки, на наше переконання, Бар уже давно заслуговує титулу «Подільської танцювальної столиці», адже у нашому місті діє велика кількість хореографічних колективів, вихованці яких завойовують своїми перемогами не лише паркети міста, області чи України, а й підкорюють сцени Франції, Німеччини, Болгарії та навіть Греції! У майстерності наших барчан глядачі та читачі могли неодноразово переконатися під час загальноміських та районних свят і фестивалів, а також вперше проведеного у цьому році конкурсу хореографічних колективів на приз міського голови «Бар-танцювальний».

У хореографічному блоці подяки отримали: зразковий аматорський хореографічний колектив «Перлинки» (керівник Ірина Шкамбарна), зразковий аматорський танцювальнийколектив «Денс-Стиль» (керівники Любов Назарова та Наталія Антонюк), студія танцю «Арт-Степ» (керівник Анна Шевчук), народний аматорський ансамбль народного танцю «Веселка» (керівник Михайло Доронін), дитяча школа сучасного танцю «БАР@куд@» (керівник Ольга Громова), танцювальний колектив «T-Style» (керівник Тетяна Докійчук), зразковий аматорський ансамбль естрадного танцю «Глорія – Данс» (керівники Людмила Коваль та Олег Дуднік), зразковий аматорський польський фольклорно-етнографічний колектив «Оксамитки»(керівник Інна Медведєва), дитячий танцювальний колектив «Джерельце» (с.Попівці, керівник Олена Присяжна).

Емоційне «Танго» у виконанні викладачів Барської дитячої музичної школи Яніни Вихованець та Лариси Ушакової стало прологом до наступного блоку – музичного. Адже музика – це внутрішній голос. Вона окриляє і надихає, перетворює вірш на пісню, рух на танець, а будні на свято. Саме тому на сцену піднялися ті, хто свого часу обрав собі з дев’яти Муз за натхненницю Евтерпу: Валентина Дроздова, Наталія Філіпова, Наталія Криворучко, Андрій Мілінчук, зразковий аматорський духовий оркестр (керівник Павло Якубчик), учасники гуртів «Мольберт» та «Ф.О.Г.», Яніна Вихованець, Лариса Ушакова, Валентина Кібітлевська, Ігор Лозінський,Тарас Щерба, Євген Вальчук, Тарас Кутняк, Марина Логінова та Віра Волкотруб. Для колег-артистів та усіх глядачів, присутніх в залі, пісню «Холодом» виконала авторка віршів та музики Євгена Кузнєцова-Рибак і Олександр Дєдов.

А наступний блок біло присвячено мистецтву, яке в античні часи мало сакральне значення, а в середньовіччі заборонялося церквою, діячі якого за тиждень та навіть за один день можуть прожити життя десятка людей. Звичайно ж, мова йшла про театралів та барчан, які неодноразово підтверджували, що неперевершено володіють мистецтвом слова.

Зіновій Чернецький, знаний у районі гуморист, подарував усім колегам свої авторські усмішки, які зірвали заслужений шквал оплесків. А на сцену, тим часом, піднялися: Анастасія Кутняк, Тарас і Марія Суконники, Сергій Бурий, Наталія Сенчуковська, Анатолій Неприлюк, Зіновій Чернецький, Назарій Матвійчук, Жанна Гадомська, Мирослава Кіндич, Богдан Говорущенко, Людмила Македонська, Наталія Іщенко, Наталія Жунку, Ганна Дяченко, Анастасія Свірідова (керівник Леся Матвійчук) та Олена Разанцева.
Із вдячністю до майстрів слова вокальний квартет «Резонанс» заспівав чудовий твір «Та цо пан буя», а польський танець «Мазур» виконав зразковий колектив «Оксамитки» (керівник Інна Медведєва). Родзинкою цього блоку, безперечно, стала Анастасія Свірідова (керівник Леся Матвійчук), яка виконала твір Наталії Жунку «Під небом», спеціально написаний для участі у конкурсі «Моє рідне місто Бар» та лунавший зі сцени цьогорічних Днів міста.

Роботу ж наступної категорії діячів сцени не стільки видно, скільки чути. Точніше, поки вона виконується професійно та вдало – глядач її наче і не помічає. Але достатньо однієї похибки – і місячна кропітка підготовка заходу може знівелюватися в одну мить. Звичайно, мова йшла про звукорежисерів! Адже це – справжні боги сцени, які одним поворотом тумблера чи легким натиском клавіші можуть додати навіть посередньому виступу шедеврального звучання або ж зробити найкращий вокал сірим та невиразним. Ця номінація була не такою чисельною, які інші, однак без майстерності її представників не одходиться жодне районне та міське свято. Отож, подяки отримали звукорежисери: Олександр Дєдов, Валерій Лоян та Віктор Гуцало.

Для когось концерт, свято чи фестиваль – це можливість відпочити та гарно провести час. Для когось – десятки репетицій, хвилювання та слова, вивчені в останню ніч перед виступом. А хтось може прийти на роботу о 6 ранку аби підготувати декорації, та повертається до дому майже за північ, бо розкладав подарунки чи пильнував сценічне обладнання. Мова, звичайно, йде про людей, котрих не видно на сцені, але без них не обходиться більшість наших заходів. Вони – наша підтримка за кулісами, творчий тил, який надихає своїми креативними ідеями та вселяє впевненість і віру, що все обов’язково вийде. Вони настільки досконало вивчили закулісне життя артистів, що ті по праву вважають їх своїми. Отож, ми від щиросердечно дякуємо нашим постійним помічникам: Тетяні Демінській, Ларисі Логіновій, Наталії Коваль, Наталії Гаєвській, Сергію Мірчуку та Таїсії Галузінській.

Ці ж люди мають особливий погляд на мистецтво, адже він, як правило, пролягає через об’єктив фотоапарата та кінокамери і проявляться на газетній шпальті, телеканалі чи радіохвилі. І це – наші вірні журналісти: колектив редакції газети «Барчани» (редактор Інна Ткачук), голос районного радіомовлення Сергій Навроцький та Сергій Рогач, оператор та ідейний натхненник створення проекту «Барські телевізійні новини», які зовсім скоро барчани зможуть з захопленням переглядати на кабельному телебаченні.
Як вдячність усім артистам та «діячам закулісся» справжній «Феєрверк емоцій» подарували Анастасія Демінська та Владислав Карвацький, солісти танцювальної студії «Арт-Степ» (керівник Анна Шевчук).

Ну і, звичайно, більшість наших заходів була б неможливою без підтримки влади. Ми дякуємо за сприяння та підтримку багатьох культурних ініціатив міському голові Артуру Цицюрському, а також вдячні за співпрацю та розуміння районному керівництву – голові Барської РДА Володимиру Саволюку та очільнику райради Михайлові Піддубному. Артур Анатолійович та Михайло Іванович, які також були присутні в залі, звернулися до артистів зі словами захоплення та вдячності, на які вони, безперечно, заслуговують.
Феєричним завершенням особливого концерту стала композиція «Моє місто» (що була фіналом цьогорічних Днів міста), яку виконали автор слів та музики Євгена Кузнєцова Рибак, протоієрей Ростислав Рябий, Надійка Рибак та Єгор Ворнік.

Концерт завершився, однак емоції ще довго не вщухали у «винуватців свята» – артистів. Ми щиро вдячні усім, хто відвідав наш захід, та надіємося, що концерт-подяка став певним «зарядом» на подальші творчі здобутки та звершення усім людям, які нам допомагали чи тільки планують долучитися до проведення міських свят і фестивалів! Що ж до Дня артиста – то ми впевнені, що свято має продовжуватися! І наступного року ще більше творчих людей збереться разом, аби розділити у дружньому колі день, який стане особливим для багатьох барчан!

Із вдячністю

Роман ГРИГОР’ЄВ та Ірина ДЄДОВА,
спеціалісти з питань культури та туризму
соціально-гуманітарного відділу
Барської міської ради