Храм апостола и евангелиста Иоанна Богослова с. Гармаки

Престольне свято: 9 жовтня

Настоятель: протоієрей Олег Лаврентюк

Коротка історична довідка

Сучасне село Гармаки утворилося в результаті об’єднання двох частин – Старих і Нових Гармак, кожна з яких у XVIII ст. мала свою окрему церкву. Об’єднання сіл відбулося після того, як у 1798 р. в Старих Гармаках згоріла церква, а в місцевої громади не вистачило коштів для будівництва нового храму. Тоді в 1806 р. Старі і Нові Гармаки об’єднали в одне село.

Відомо також, що до Гармак було приписане село Козарівка (Козярівка), яке отримало свою назву від прізвища своїх власників Козярівських. Населення цього села, за невеликим винятком, становили селяни римо-католицького віросподівання. Та храми у цих селах були православні.

У Старих Гармаках була дерев’яна церква, названа в честь Покрова Пресвятої Богородиці. Точна дата її будівництва невідома. У Нових Гармаках функціонувала церква Святих великомучеників Кузьми і Дем’яна. Вона була збудована в 1672 р. замість колишньої, що зруйнувалася, але в 1784 р. була перенесена за село й освячено в честь Святого Іоана Богослова. У візитаційних актах від 1797 р. записано, що церкву благословив єпископ львівськй Петро Бєлянський. Отож, друга церква, найімовірніше, була в підпорядкуванні уніатів [25, с. 466].

До сьогодні в Гармаках збереглася кам’яна церква, збудована 1822 р. в честь Іоана Богослова на кошти тодіш-нього власника села Соколинського-Друцького.

На початок XX ст. в Гармаках було майже 200 право-славних прихожан обох статей та 100 осіб католиків.

У 1862 р. в Гармаках була заснована церковно-приход-ська школа.

Карта храмів та монастирів Барського благочиння