Храм Різдва Пресвятої Богородиці смт. Копайгород,

Престольне свято: 21 вересня

Настоятель: протоієрей Георгій Холод

Коротка історична довідка

Із 1713 р. до 1882 р. в містечку Копайгороді існувала дерев’яна церква Різдва Богородиці, яку збудували за власні кошти прихожани. Через ветхість ця церква була розібрана і продана за 200 крб. прихожанам села Шипинки. А вже наступного року в Копайгороді було розпочато будівництво нового храму Різдва Богородиці за кошти поміщика Маріана Сулятицького (17.000 крб.), які були вилучені в нього казною по зобов’язанню, даному ще в 40-х роках.

Дзвіницю збудували разом із церквою, встановили новий двоярусний іконостас. До цього храму було приписано церкву в селі Романки, що знаходилася на південний захід від Копайгорода. Церква Романок була збудована разом із дзвіницею з дерева й освячена в честь Святого Архистратига Михайла в 1761 році. Кошти на її будівництво зібрали місцеві жителі.

Церковні угіддя обох сіл разом складали 60 десятин 1592 сажні землі. Копайгородська церква мала капітал 200 крб., що зберігався вічним вкладом церкви Різдва Богородиці, збудованої за кошти поміщика в 1884-1885 pp.

У приході діяли з 1863 року дві церковно-приходські школи. Наприкінці XIX ст. їх було переведено до окремого будинку: в Копайгороді – у 1893 р., в Романках – 1899 р.

Православну церкву Різдва Богородиці внесено до переліку архітектурних пам’яток Барського району . Сьогодні храм реконструйований.

Поруч із православною в містечку Копайгород була досить значною римо-католицька громада, яка нараховувала 1715 осіб. У містечку діяло два костели. Перший костел був побудований та обладнаний Лукашем Мястковським в 1635 р. Потім був знищений, а в 1798 р., на кошти Я. Сулятицького, вимуруваний новий. Як свідчать джерела, римо-католицька парафія в Копайгороді діяла до 1850 р. Закритий в 1933-1942 рр. і переобладнаний на сільський клуб. Відновлено діяльність костелу в 1991 р. у тому ж приміщенні, але його архітектурні особливості втрачено

Карта храмів та монастирів Барського благочиння