Храм великомученика Димитрія Солунського с. Примощаниця

Престольне свято: 8 листопада

Настоятель: протоієрей Василь Холод

Коротка історична довідка

Село Примощаниця згадується в документах починаючи з XVII ст. Про існування першої церкви відомостей не збереглося. Лише відомо, що близько 1860 року діюча в селі церква згоріла. Після пожежі село Примощаниця було приписане до містечка Верхівка. Ці населені пункти розділялися тільки річкою і ставком. У 1860 році прихожани купили в селі Каришкові невелику стару церкву і з її матеріалу збудували в себе храм на честь Святого великомученика Дмитра Мироточивого. Ця церква про-існувала до 1894 року. Притвор (добудована частина церкви) з 1894 року в 1898 році був пересений на сільський цвинтар, де з нього зробили часовню. Саму церкву в 1894 році розібрали і з її матеріалу збудували церковно-приходську школу. На тому місці, де був церковний престол, поставили кам’яний хрест.
У 1891 році в селі на кошти місцевих жителів збудували новий Свято-Дмитрівський храм у трьох сажнях від попереднього. Новий храм обійшовся громаді в близько 8000 крб. Це був однокупольний дерев’яний храм, з дерев’яною дзвіницею. До нього перенесли іконостас зі старої церкви. Ця церква збереглася в Примощаниці до сьогодні (додаток 36).
Церковно-приходська школа діяла в селі з 1862 року. В 1894році для школи збудували окреме приміщення. Церковні будинки для священика і псаломщика, спорудили в 1880 та 1890 роках за кошти від земельного збору.
Церковні угіддя складали 38 десятин 1492 сажні землі.

Карта храмів та монастирів Барського благочиння