Храм Різдва Пресвятої Богородиці с. Слобода Ялтушківська

Престольне свято: 21вересня

Настоятель: протоієрей Василь Сабов

Коротка історична довідка

Спочатку село знаходилося на південний захід від Ялтушкова, а потім із невідомих причин було перенесене на теперішнє місце. Підтвердженням цього є той факт, що на початок XX ст. місце, де раніше знаходилось село, назива-лося Селище. Тут у 1901 році стояв кам’янй хрест, споруджений на місці престола колишньої церкви. У Селищі довгий час знаходили старовинні монети, рештки посуду та ін.

На початок XX ст. в Слободі-Ялтушківській діяла церква Різдва Богородиці, будівництво якої тривало в 1884-1887 роках.

Церква і збудована при ній дзвіниця були дерев’яні. У 1887 році в церкві був облаштований іконостас – дерев’яний, витончений, станерної роботи, з колонами, вкритими позо-лотою та чеканкою по золоту. На будівництво церкви та іконостасу було витрачено 14.000 крб.

Православні церкви діяли в селі й раніше. Перша, мож-ливо, була закладена в другій половині XVII ст. і про-існувала до 1789 року. Її перебудували на новий дерев’яний храм на кам’яному фундаменті. Та в 1891 році, після будів-ництва церкви Різдва Богородиці, стару церкву продали за 275 крб. селянам села Буцні для будівництва храму. А новий храм зберігся і діє до сьогодні.

Серед священиків приходу Слободи-Ялтушківської своєю плідною діяльністю був відомий Йосип Могила-Станкевич (1819-1849 рр.) та пастир Олексій Заручинський (1879-1891 рр.) [25, с. 637].

Церковні володіння охоплювали 49 десятин 1396 сажнів землі.

Із 1863 року в селі діяла церковно-приходська школа. У 1881-1884 рр. були збудовані окремі дерев’яні будинки для церковнослужителів.

Карта храмів та монастирів Барського благочиння