У грабівцях школярам розповіли про історію місцевої церкви

2017 рік у Вінницькій єпархії Української Православної Церкви оголошено Роком історичної пам’яті. І це закономірно, адже саме цьогоріч ми згадуємо століття кривавих революцій, які хоч і давали надію на омріяну незалежність, та у підсумку привели до влади у нашій державі криваву більшовицьку орду. Сумним 1917-й став і для Церкви, адже ознаменував собою кривавий світанок «ери атеїзму», поклавши початок жахливим та безпрецедентним гонінням на вірян усіх конфесій. Саме тому 2017-й – це рік, коли нам потрібно згадати минуле, вшанувати пам’ять усіх постраждалих за віру та рідну країну і обов’язково зробити висновки. Адже історія має звичку повторюватися. І саме тому ми повинні докласти усіх зусиль, аби в нашій країні не відбулося жахливого «флешбеку» у минуле.

Аби популяризувати історію краю, познайомити барчан та жителів району із місцевими перлинами духовної спадщини у Барському благочинні було започатковано проект «Святині рідної землі». В ході проекту на кожній парафії благочиння мали відбутися інформаційно-просвітницькі години, присвячені історії храму та найбільш шанованим місцевими святинями.

Першою низку просвітницьких заходів відкрила громада храму Покрова Пресвятої Богородиці, що в селіГрабівці (колишня назва – Червоне). Захід, який 30 квітня зібрав у бібліотеці місцевих школярів, односельчан та поважних гостей, відкрив настоятель місцевої церкви протоієрей Володимир Катеринчак. Священик розповів присутнім про найбільш шановану святиню Барського краю – ікону Божої Матері «Барська», якій цьогоріч виповнюється 130 років з дня прославлення як чудотворної. Ця ікона протягом століть  являє чудеса зцілення й милості Богородиці до всіх стражденних, які приходять до неї у своїх скорботах та молитвах.

Продовжився захід виступом Лариси Влад, історика та директора місцевого ДНЗ «Бджілка». Лариса Петрівна розповіла усім про зародження християнства на території села та зробила захоплюючий екскурс в історію Покровської церкви, яка була побудована уГрабівцях рівно 290 років тому.

Місцевий активіст та краєзнавець Сергій Фрецюк продемонстрував авторський короткометражний фільм «Моя святиня», у якому захоплююче переплетена історія села та місцевої церкви.

Завершився захід частуванням школярів та гостей морозивом.

Роман ГРИГОР’ЄВ, прес-служба Барського благочиння

Довідка: Церква у с. Грабівцях (колишня назва – Червоне) Барського району Вінницької області була побудована у 1727 році й освячена на честь Покрова Пресвятої Богородиці. Храм був дерев’яний, трикупольний, на кам’яному фундаменті, з однією дзвіницею та чотириярусним іконостасом.
Відомо, що в церковній власності було 45 десятих землі. Будинки для церковних служителів збудовані в 1888-1892 pp. З 1863 року у селі окремому приміщенні існувала церковно-приходська школа.

У 1936 р., в розпал розгулу антицерковної кампанії, церкву як небажаний елемент вирішили розібрати.Для цього знайшлися місцеві активісти, які власноруч скинули хрести та зруйнували церковний купол. Із цього матеріалу збудували сільську лазню, а дзвони й хрести віддали в Копайгород. Доля інших церковних цінностей невідома. Церковне приміщення перетворили на склад для зберігання зерна, а згодом тут розмістили сільський клуб. У 1942 р. (село тоді було під румунською окупацією) церкву почали відновлювати. Отець Костянтин Буняк освятив і відкрив оновлений храм, який діє в селі до сьогодні.