Вітальне слово духівника Фонду Учасникам та організаторам І-ї Всеукраїнської науково-практичної краєзнавчо-богословської конференції «Духовні скарбниці Поділля»

Любов материнська вища від усякої іншої любові,
якою б великою і сильною вона не була»
Блаженніший Митрополит Володимир (+2014)

Дорогі владики, отці, браття та сестри!

Вельмишановне товариство!

 

Вітальне слово духівника Фонду Учасникам та організаторам І-ї Всеукраїнської науково-практичної краєзнавчо-богословської конференції «Духовні скарбниці Поділля»Сьогодні ми є учасниками великої історичної події не тільки на теренах Поділля, але й дійства непересічного значення для всієї нашої Богом береженої держави України. Ми звершуємо пам’ять про встановлення особливого шанування та прославлення Барської ікони Божої Матері як чудотворної, яке відбулося з благословення Святішого Синоду 1887 року.

Благодатні знамення від святого образа стали відомі по всій українській землі. Народна любов до Божої Матері закарбувалася в духовній поезії. На честь чудотворної ікони склали «Пісню Пресвятої Діви Богородиці, чудотворній Її іконі в Барі-граді» — молитовне звертання до Цариці Небесної.

У монастир приходила безліч прочан, особливо в храмове свято Покрова Божої Матері. Монастирський священик на прохання паломників до шанованого образа, читав Акафіст Пресвятій Богородиці. Нерідкі приклади, коли не тільки православні, але й інославні — католики й лютерани — просили служити молебні перед Барською іконою Богоматері.

Після численних зцілень і чудесної допомоги по молитві до Богоматері «Барської» багато храмів і монастирі не тільки України, але й по всьому православному світі стали писати для себе з неї копії.

Відомий богослов сучасності Митрополит Діоклійський Каліст (Уер) говорить: «Лише через вшанування Марії можна зберегти правдиве вчення про особу Христа. Кожен, хто осмислює ці величні слова: «І Слово стало тілом», — не може не відчути певного благоговіння перед Нею, Вибраною як засіб для такого надзвичайного таїнства».

Духовний світоч української Церкви сучасності Блаженніший Митрополит Володимир (+2014) в одній зі своїх чудових проповідей сказав: «Божа Матір! В цьому сказано все для нашого віруючого серця і для нашого Христом просвіченого людського розуму. І ми величаємо Її, знаючи, що Вона — Божа Матір, що з Неї засіяв Христос — Джерело нашого життя і нашого спасіння. Ми ублажаємо Її, ми приносимо Їй архангельський глас, наші молитви, наші скорботи і радощі під час кожного богослужіння, акафісного співу. Скільки перед Нею ви, жінки-матері, склали свої прохань і молитов, і дуже часто не за себе, а за своїх чоловіків, за своїх синів і дочок, за своїх внуків, надіючись на допомогу Пречистої, Котра милує і покриває всіх святим Своїм омофором. Вона чує грішника і праведника, бо Вона Мати, а ми – її діти».

Наше зібрання проходить нині під Покровом Пречистої Владичиці Богородиці і Її святими молитвами будемо намагатися принести «плід добрий» (Мф.7, 19) для Слави Божої на ниві просвітництва та духовного збагачення нашого суспільства! Особливо в дні сьогоднішніх негараздів просімо Її Материнского покрову і заступництва.

Бажаємо високоповажному зібранню науковців, богословів, істориків, педагогів Божої допомоги та дієвого спілкування в ході заходу, яким ми прославляємо Господа Ісуса Христа та Його Пречисту Матір, Яка являє Свою Милість від образу «Барська»!

Плекаючи спадщину літургічного досвіду наших співвітчизників, які жили тут на Поділлі, вшановуючи Чеснішу від Херувимів і Славнішу без порівняння від Херувимів, Діву Марію в Її святій іконі, згадаємо слова святої памяті нашого Авви Митрополита Володимира: «Будемо завжди прославляти Божу Матір, просити Її, Преблагословенну, щоб Вона прийняла нас у Своє любляче серце, щоб для кожного з нас Вона була Одигітрією, Дороговказом, щоб допомагала нам творити волю Її Сина. Покров, захист і благословення Божої Матері нехай будуть, брати й сестри, в усі дні з усіма нами. Амінь».

 

+Олександр 
МИТРОПОЛИТ ПЕРЕЯСЛАВ-ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ І ВИШНЕВСЬКИЙ
ВІКАРІЙ КИЇВСЬКОЇ МИТРОПОЛІЇ
ДУХІВНИК ФОНДУ ПАМЯТІ БЛАЖЕННІШОГО МИТРОПОЛИТА ВОЛОДИМИРА