Святі землі Вінницької, моліть Бога за нас!

Г (271)14 вересня 2015 почався Архіпастирський візит Предстоятеля Української Православної Церкви у Вінницькій єпархії. З моменту обрання на давню кафедру Київських митрополитів Блаженніший Онуфрій вперше ступив на землю Вінницькій області. Дата приїзду була обрана невипадково: в цей день випало багато важливих для Української Православної Церкви подій. 14 вересня, в день церковного новоліття, наша єпархія разом вперше відзначила день Собору Вінницьких святих, встановлений рішенням Священного Синоду Української Православної Церкви від 1 квітня 2015 року. До цього Собору зараховані 15 угодників Божих, життя і подвиг яких пов’язані з Вінниччиною. Це, зокрема, святитель Петро Могила і священномученик Олександр (Петровський), перший правлячий архієрей нашої єпархії. Також на цю дату припав день пам’яті преподобного Симеона Стовпника, небесного покровителя митрополита Вінницького і Барського Симеона (Шостацький). Напередодні, 12 вересня, спеціально в цей ряд значущих подій, митрополит Верійський і Наусських Пантелеімон (Елладська Православна Церква) привіз із Греції мощі преподобного Симеона. Символічно, що святиня в Спасо-Преображенський кафедральний собор р .. Вінниці прибула зі Спасо-Преображенського монастиря в Македонії (Північна Греція). Як розповів Високопреосвященніший Пантелеімон, святого Симеона дуже поважають в Греції і в усьому православному світі. Сім’ї віруючих іноді просять ковчег з мощами додому, де протягом ночі моляться над святинею. Як запевняє митрополит, досить часто преподобний Симеон Стовпник відгукується на щирі молитви і допомагає віруючим.

12 і 13 вересня у кафедральному соборі відбулося урочисте богослужіння за участю митрополита Симеона, митрополита Пантелеймона і архієреїв Української Православної Церкви. Віруючі, у тому числі і Барчани, могли прихилитися до святих мощей і вознести молитви преподобному Симеону. На недільній Божественній літургії 13 вересня парафіяни і гості у священному сані привітали керуючого Вінницької єпархії з прийдешнім тезоіменитством.

14 вересня на площі перед Спасо-Преображенським собором відбулася урочиста Божественна літургія, яку очолив Митрополит Київський і всієї України Онуфрій. Блаженнішого владику віруючі чекали ще з самого ранку. Кожен хотів взяти благословення у Предстоятеля або хоча б доторкнутися до його руки, мантії або посоха. «Від дотику Блаженнішого відчуваєш неймовірну енергію, а обличчя володаря просто сяє добротою», – поділився враженнями барчанін Костянтин Стодолінській, який був присутній на святковій службі і зміг взяти благословення у Митрополита Онуфрія.

Коли предстоятель вклонився мощам преподобного Симеона і іконі Собору Вінницьких святих, яка була спеціально написана для цієї події, почалася Божественна літургія. Блаженнішому Онуфрій співслужили архієреї УПЦ, серед яких митрополити Одеський і Ізмаїльський Агафангел, Вишгородський і Чорнобильський Павел (намісник Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври), Вінницький і Барський Симеон, Тульчинський і Брацлавський Іонафан, Хмельницький і Старокостянтинівський Антоній, Сарненський і Поліський Анатолій, Криворізький і Нікопольський Єфрем, Могилів-Подільський та Шаргородський Агапіт, Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр; архієпископи Житомирський і Новоград-Волинський Никодим, Володимир-Волинський і Ковельський Володимир, Яготинський Серафим; єпископи Конотопський і Глухівський Роман і Бородянський Варсонофій. Також у богослужінні брало участь духовенство Вінницької та інших єпархії УПЦ і численні владики з Помісних Православних Церков, зокрема митрополит Верійський Наусських Пантелеімон, єпископ Семятицький Георгій (Польща), єпископи Унгенський і Ниспоренська Петро, ​​Сорокський Іоанн і Единецкий і Бричанскій Никодим (Молдова), єпископ Туровський і Мозирський Леонід (Білорусь).

Від Барського благочиння співслужили Блаженнішому: архімандрит Серафим (Поворозник), благочинний Барського району, настоятель Свято-Успенського кафедрального собору, настоятель Свято-Миколаївського храму г .. Бара протоієрей Вадим Лукашенко, настоятель Спасо-Преображенського храму с. Балки протоієрей Іоанн Ломага. Численні віруючі з г .. Бара і району також були присутні на цьому видатному святі.

Під час служби за труди на благо Української Православної Церкви Предстотель особисто відзначив чотирьох священиків Вінницької єпархії високою богослужбової нагородою – правом носіння другого хреста з прикрасами. Нагадаємо, що місяць тому благодійний Барського району архімандрит Серафим (Поворозник) указом Блаженнішого Онуфрія також був удостоєний цієї видатної нагороди.

По завершенні літургії Митрополит Київський і всієї України звершив молебень перед іконою Вінницьких святих і звернувся до присутніх з архіпастирським проповіддю:

«Сьогодні, дорогі брати і сестри, великий день для Вінницької єпархії, адже Церква молитовно шанує святих, які прославили цю землю, зробили її красивою, сильною і величної перед Богом. Сьогодні ці святі стоять у Престолу Господнього і моляться за тих, хто шанує їх пам’ять. Святі – люди, які влаштовували своє життя не по мирськими стихіями, а по Божественним законам. Людські закони, ті правила, які ми придумуємо для свого блага на землі, можуть бути привабливими, дуже перспективними, але їх кінець – смерть. Божественні закони можуть здаватися нам незручними, не дуже вигідними, навіть важкими, але кінець їх – життя вічне. І святі, знаючи про це, жили по Євангельським заповідям. Якщо Святе Письмо зменшити до мінімуму, то його можна виразити в двох заповідях: «Люби Господа Бога твого всім серцем сво¬ім, і всією душею твоєю, і всім своїм дум¬кою … люби блі¬жнього, як самого себе». Ось ці заповіді сповідували святі угодники Божі. І ми, дорогі брати і сестри, наскільки можемо, наскільки нам дозволяють наші духовні і фізичні сили, повинні любити Бога і любити ближнього. Коли є любов – немає ворожнечі, коли є любов – немає війни. Ми молимося, щоб святі Вінницької землі просили у Бога миру для нашої України, щоб люди навчилися терпіти один одного. Щоб ми таким чином виконували Закон Христа Бога, якому від нас слава, честь і поклоніння нині і на віки віків ».

Блаженніший Онуфрій привітав митрополита Вінницького і Барського Симеона з днем пам’яті його небесного покровителя. Предстоятель подякував правлячому архієрею нашої єпархії за сумлінну працю та старанність, з якою владика Симеон здійснює свій пастирський обов’язок. «Нехай Господь благословить вашу паству. Нехай вона слухає і виконує ваші установки, якими ви ведете людину до спасіння, до вічності. Щоб в тому Царстві, яке приготував для люблячих Його, ви постали перед Богом і сказали: «Ось я і вівці, яких ти дав Бог». Нехай Господь зміцнить вас і подарує сил і мудрості надалі здійснювати архіпастирське служіння, в якому прославляється наш високий Архієрей, глава Церкви Господь Ісус Христос ».

Владика Симеон подякував за Первосвятительський візит до нашої єпархії, за поздоровлення та побажання і подарував Предстоятелю ікону Божої Матері «Знамення».

За заслуги перед Українською Православною Церквою Блаженніший Онуфрій нагородив митрополита Вінницького і Барського орденом святого апостола Іоанна Богослова I ступеня. У свою чергу представники Помісних Православних Церков також відзначили труди владики. Представник Елладської Православної Церкви митрополит Верійський і Наусських Пантелеімон нагородив митрополита Симеона Хрестом апостола Павла, а від Православної Церкви Молдови владика отримав орден преподобного Паїсія Величковського II ступеня.
З привітаннями та словами подяки до Предстоятеля УПЦ і архієрея нашої єпархії звернулися голова Вінницької ОДА Валерій Коровій, голова Вінницької обласної ради Сергій Свитко та в.о. Вінницького міського голови Сергій Моргунов. Керівники області відзначили, що між владою і Церквою відбувається тісна співпраця, тільки за минулий рік було передано 36 храмів у власність релігійних громад, постійно проводяться спільні заходи.

Митрополит Київський і всієї України Онуфрій подякував державним гостям та вручив їм пам’ятні подарунки. «Це велика справа, коли влада і народ є разом і в дні радості і в дні скорботи. Так має бути в християнстві », – запевнив Предстоятель.

Після закінчення урочистостей всі бажаючі змогли взяти в Його Блаженства благословення.
Того ж дня Предстоятель звершив всенічне бдіння в Спасо-Преображенському кафедральному соборі.

Прес-служба Барського благочиння