До річниці Хрещення Русі та 1000-ліття успіння князя Володимира: другий день урочистостей

28 липня, у День Хрещення Русі та 1000-ліття преставлення рівноапостольного князя Володимира, Блаженніший Онуфрій, Митрополит Київський і всієї України звершив літургію у соборі Успіння Пресвяої Богородиці Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври. Предстоятелю Української Православної Церкви співслужили представники інших Помісних Православних Церков, зокрема: митрополит Ловчанський Гавриїл (Болгарська Православна Церква), митрополит Клужський Андрій (Румунська Православна Церква), архієпископ Люблінський і Холмський Авель (Польська Православна Церква), архієпископ Бероунський Іоаким (Православна Церква Чеських земель і Словаччини). Серед архіреїв Української Православної Церкви участь у богослужінні також брав митрополит Вінницький і Барський Симеон.

Перед Божественною літургією протоієрей Павло Мироненко у супроводі паломників з Барського благочиння звершив заупокійну літію на могилі Блаженнішого Володимира (Сабодана), Митрополита Київського і всієї України, покійного Предстоятеля Української Православної Церкви. Після молитви отець Павло помазав усіх єлеєм. Блаженніший Владика Володимир був великим молитовником та справжнім Пастирем для всього українського православного народу. Його поважали за кордоном та в інших конфесіях, він був видатним релігійним діячем та мудрим керівником, з ним Українська Православна Церква достойно пережила важкі часи розколу, досягла свого нового розквіту. Тому дуже символічно, що паломники-барчани вознесли молитви за упокій душі Блаженнішого Митрополита Володимира саме в день пам’яті його рівноапостольного покровителя.

Також прочани мали змогу набрати святої води із джерел св. Феодосія і св. Антонія Печерських, криниці яких знаходяться на території Лаври.

Незважаючи на сильний дощ, цього дня до Свято-Успенського собору Києво-Печерської Лаври знову прийшли тисячі людей. Багато із них залишилися тут ще з ночі, чекаючи своєї черги приклонитися до восьми чудотворних ікон, що приїхали напередодні до столиці зі всієї України: «Зимненської», «Почаївської», «Охтирської», «Касперівської», «Піщанської», «Святогірської», «Призри на смирення» та «Троєручниці-Бердянської». Через величезну чергу, яка розпочиналася далеко за межами лаврських воріт, перебування Святинь на території обителі було продовжено до 29 липня. Паломництво вірян не припинялося ні на годину. У день пам’яті рівноапостольного князя Володимира помолитися коло чудотворних ікон приїхав Президент України Петро Порошенко.

В ході Божественної літургії сотні вірян мали змогу причаститися Святих Христових Тайн. По закінченню служби з архіпастирською проповіддю виступив Блаженніший Онуфрій, Митрополит Київський і всієї України:

«Святий князь Володимир написав світлу сторінку в нашій історії. Будучи людиною сильною, розумною, але народившись в язичництві, він шукав правильного шляху в житті. Правильного Бога. Будучи движемим Духом Святим, він вибрав Православну віру. І було велике Хрещення Русі. Дніпро став купіллю, у якій наші предки відродилися для вічного життя. Коли святий князь Володимир приніс Закон Євангельський і вписав його не лише у своєму серці, а й на скрижалях державного закону, – сталося неможливе: його піддані, які раніше без кінця ворогували між собою, об’єдналися. І постала велика держава, яка мала назву Русь, зі столицею у Києві. Упродовж усієї історії наш народ зберігав це правило: жити по законам, що викладені нам у Святому Євангелії. З допомогою цієї духовної мудрості люди вчилися виходити з найкритичніших ситуацій і найскладніших обставин у житті. І ми з вами, браття і сестри, є продовжувачами тих традицій, які встановив святий рівноапостольний князь Володимир. Сьогодні кожен з нас має порівняти себе із постаттю великого князя і запитати, чи живемо ми так, як він нас навчав і як жив сам. Князь Володимир дуже змінився, прийнявши християнство. Він був жорстоким та властолюбним правителем, а став «Красним Сонечком». Якщо ми об’єктивно порівняємо себе з постаттю нашого Хрестителя, то знайдемо багато того, що не відповідає образу, який ми повинні мати у собі. Але для усіх нас відкрита Свята книга – Євангеліє. Звідти ми можемо повчитися, як потрібно чинити у житті. Хай молитвами святого князя Володимира Господь дасть нам добрий розум, щоб ми могли жити так, як великий князь навчав своїх людей; примирить тих, хто ворогує один з одним і пошле благословенний мир Україні. Щоб ми обійняли один одного любов’ю Христовою»

З вітальним словом до Предстоятеля Української Православної Церкви, її єпископату, священства та вірян звернулися представники Помісних Церков. Усі вони запевнили, що Хрещення Русі – велика подія для усього православного світу. А постать рівноапостольного князя Володимира, який мудрістю своєю вивів цілий народ із темені язичництва, є прикладом для кожного християнина. Представник Румунської Православної Церкви митрополит Клужський Андрій подарував Блаженнішому Онуфрію ікону св. Рівноапостольного князя Володимира, написану у візантійському стилі. А митрополит Ловчанський Гавриїл (Болгарська Православна Церква) – ікону святого Іоанна Рильського, покровителя болгарського народу.

Помолившись Святиням, паломники-барчани вирушили додому. По дорозі прочани мали змогу вклонитися Калинівському хресту, що був встановлений на місці чуда, яке відбулося в 1923 році.

Маємо надію, що святий рівноапостольний князь Володимоимир, якого уся Україна вшановувала днями, пошле нашій країні процвітання та довгоочікуваний мир. А кожен з нас намагатиметься хоч трішки бути схожим на Великого Хрестителя Русі та жити по Слову Божому.

Прес-служба Барського благочиння
Фото: Дмитро Кирик та Роман Григор’єв